Archiwum
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

WYWIAD Z KS. ANDRZEJEM OBUCHOWSKIM

ks. Andrzej Obuchowski BijskMOTTO ŻYCIOWE:
„Boże daj mi siłę abym mógł zrobić wszystko czego ode mnie żądasz, potem żądaj ode mnie czego chcesz”

Jaki jest początek misji katolickiej w Bijsku i na Ałtaju i jak to się stało że ks. się tu znalazł ?

-www.misja-bijsk.org i tam jest cała historia. Biskup Wert napisał do naszego biskupa we Wrocławiu list z prośbą aby przyjechali Polscy księża. Przeczytałem taki list i pomyślałem czemu nie. Przygotowywałem się w tym czasie do wyjazdu do Afryki a ponieważ zobaczyłem zaproszenie tutaj to stwierdziłem ze Afryka jest trochę dalej niż Syberia. I tak się złożyło że 1996 r. napisałem podanie do biskupa o zwolnienie mnie z funkcji wikarego na parafii. On kazał mi jeszcze przez rok poczekać i w lipcu 1997 roku wyjechałem na Syberie. Najpierw był Barnauł 1,5 roku i później biskup chciał żeby odtworzyć parafie w Bijsku.

Jakie są największe wyzwania dla Kościoła na Syberii?

W przeciwieństwie do innych krajów (np. Polski) w Rosji jest ogromna przerwa miedzy Kościołem, który był w 1917 r. do tego który jest obecnie. Dlatego że w 1937 r. zostało tylko 2 kościoły z 250 parafii i kościołów które były na Syberii i dwóch księży. Jeden pracujący w San Petersburgu, drugi w Moskwie. Dlatego ludzie od 1937 r. nie mieli żadnego kontaktu z księżmi ,chyba że przyjeżdżali oni i pracowali w podziemiu. Stad to pokolenie które 1992r. przy rozpadzie ZSRR i powstaniu Rosji zaczęło pojawiać się na nowo nie ma żadnej tradycji chrześcijańskiej, katolickiej. To co jest najtrudniejsze to, że trzeba po pierwsze zbudować podstawy wiary, wiedzy, pokazać czym to było kiedyś, jaką to było wielką wartością dla ich rodziców, dziadków. Przez to ze nie ma takiej kontynuacji jest to bardzo trudne i chyba to jest największe wyzwanie.

Czym dla księdza jest praca tutaj?

Było mi dobrze w Polsce i jest mi dobrze tutaj. Tutaj jest zupełnie inna praca niż w Polsce. O wiele więcej wymaga od człowieka organizacji i takiej troszkę wariacji czy wirtuozi kiedy się coś remontuje czy buduje więc jest to połączone z większym impulsem, który człowiek próbuje mieć w sobie niż to jest np. w Polsce

Jaką ksiądz ma wizje parafii myśląc np. o roku 2025?

Pierwsza rzecz to stworzyć normalne struktury tzn. żeby był kościół, który gromadzi i wspólnota która przychodzi do tego kościoła ,z nim się utożsamia i dzięki temu normalnie funkcjonuje duszpasterstwo  liturgicznie, sakramentalnie i mam nadzieje że z Boża pomocą to będzie nawet szybciej niż 2025r.

Czy ksiądz tęskni za Polską i czego księdzu tu najbardziej brakuje?

Już się przyzwyczaiłem, mam kontakt przez Internet czy telewizje polską, także nie czuje za bardzo rozstania czy odległości. Brakuje zawsze przyjaciół i bliskiego kręgu z którym się chce porozmawiać.

Co by ksiądz chciał przekazać młodym katolikom w Polsce?

Patrząc z perspektywy Rosji , w Polsce nie szanuje się tradycji katolickiej , chrześcijańskiej dlatego że jest to normalne, ona zawsze była i jest w rodzinie.

Podam taki przykład. Kiedyś jedna z Pań mi się rozpłakała, mówiąc że największą dla niej tragedią jest to że nie udało jej się zachować wiary w sercach dzieci. Ona która jeździła kiedyś do Kazachstanu do spowiedzi i msze, przynajmniej raz do roku i próbowała to pokazywać swoim dzieciom, niestety dzisiaj stwierdza że są ateistami.

Stąd chciałoby się zobaczyć jaką wielką wartość w Polsce mamy ,gdzie są nie tylko te wartości i tradycje ale też taki duch, który bardzo wiele otwiera serc ludzkich dzięki religii : w wolontariacie, w pracy charytatywnej i w miejscach gdzie ludzie tego potrzebują. Fajnie jakby ludzie zauważyli jaki wielki skarb znajduje się miedzy nimi.

Ze strony internetowej www.liceum-wroc.salezjanie.pl