Archiwum
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

NOWY MISJONARZ Z ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ

ks. Mariusz Dębski PERUW oczekiwaniu na Światowy Dzień Misyjny Dzieci którego święto obchodzimy co roku w uroczystość Objawienia Pańskiego lub w najbliższą przypadającą niedziele chciałbym w imieniu archidiecezji wrocławskiej poinformować, że mamy nowego misjonarza księdza Mariusza Dębskiego, który przez ostatni rok przygotowywał się do wyjazdu misyjnego do Peru.

Na początku krótko o samym misjonarzu, który urodził się w 1979 roku w Sosnowcu. W roku 1991 rozpoczyna edukację w Technikum  Radiotechnicznym w Dzierżoniowie. Świadectwo maturalne otrzymuje w roku 1996 i w tym też roku wstępuje do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po pięciu latach broni pracę magisterską z teologii duchowości, a rok później z rąk Jego Eminencji Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza przyjmuje święcenia kapłańskie. Na pierwszą placówkę zostaje skierowany do parafii św. Michała Archanioła w Miliczu. W roku 2005 decyzją biskupa zmienia miejsce swojej pracy na parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy. Na obydwóch parafiach zajmuję się dziećmi i młodzieżą a także trzykrotnie był przewodnikiem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z grupą XIV.

Po wielu zmaganiach, które pojawiały się w sercu ks. Mariusza postanawia wyjechać na misje. Po uzyskaniu zgody księdza arcybiskupa w roku 2010 rozpoczyna przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Podczas kursu przygotowawczego do wyjazdu na misje jest kładziony nacisk przede wszystkim na  formację duchową przyszłych misjonarzy. Codzienne wspólne modlitwy, odmawianie Liturgii Godzin, medytacja oraz sprawowane Msze święte mają rozpalić w przyszłym misjonarzu żar Bożej miłości. Prócz formacji duchowej duży nacisk kładziony jest na formacje intelektualną gdzie kandydaci pogłębiają wiedzę z zakresu języków obcych(angielski, francuski i hiszpański) są również wykłady z misjologii i z medycyny tropikalnej. Po ukończeniu kursu przygotowawczego w 2011 roku wyjeżdża na praktykę językową do Hiszpanii. W między czasie również jest zapraszany przez proboszczów naszej diecezji by podzielił się swoim powołaniem kapłańskim a także jak trwają jego ostatnie przygotowania do wyjazdu misyjnego. Jest to wielka radość dla naszej diecezji, że kolejny kapłan odkrył powołanie misyjne i dołączy do dziewięciu już naszych misjonarzy, którzy są rozesłani po całym świecie.

I tak 20 października 2011 roku po raz pierwszy ksiądz Mariusz Dębski staje na peruwiańskiej ziemi, gdzie wśród całkowicie mu nowego otoczenia rozpoczyna zupełnie nowy etap swojego życia. Jesteśmy dumni z naszego kapłana, który po dwóch miesiącach ma już za sobą sakrament bierzmowania podczas, którego mógł się spotkać po raz pierwszy ze swoi biskupem a także ks. Mariusz ma za sobą pierwszą komunie, który jak sam pisze bardzo różni się od naszej. Naszemu nowemu misjonarzowi życzy przede wszystkim błogosławieństwa Bożego i Opieki Matki Bożej na niełatwej ale na pewno błogosławionej nowej drodze życia. Pamiętajmy o nim w naszych codziennych modlitwach by nie zabrakło sił do głoszenia Chrystusa.

W tym szczególnym czasie, kiedy to w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2012 roku będziemy obchodzili Światowy Dzień Misyjny Dzieci pamiętajmy w modlitwach o naszych misjonarzach szczególnie księdzu Mariuszu, który dopiero rozpoczyna te drogę. Święto to ustanowił papież Pius XII w 1950 roku. Dzieci z Polski dzień ten po raz pierwszy świętowały 8 stycznia 1984. Jest to szczególny dzień, w którym wszystkie dzieci na całym świecie łączą się razem na modlitwie w intencji swoich rówieśników z krajów misyjnych. Jest to piękny znak, w którym podkreśla się więź z Ojcem Świętym oraz solidarność pomiędzy wszystkimi dziećmi z całego świata. Dlatego zachęcam wszystkich w tym dniu do modlitwy w intencji wszystkich dzieci z terenów misyjnych a także za misjonarzy szczególnie tych z naszej archidiecezji dzięki którym jest głoszony Chrystus.